Vybíráme pozemek I.

Výběr toho správného pozemku je většinou prvním zásadním rozhodnutím, které ovlivní vaše nové bydlení. Každý má samozřejmě trochu jiné představy a nároky, ale vždy je několik věcí, na které byste si měli dát pozor. Právě těm se budeme věnovat v malém seriálu.

Územní plán

Hlavním dokumentem, který by vás měl zajímat, pokud máte vyhlédnutý pozemek, je určitě územní plán. Každá obec ho má zpracovaný a velmi často jsou tyto dokumenty jednoduše přístupné online. V územním plánu se dozvíte, zda lze na pozemku vůbec stavět a pokud ano, pro jaké druhy staveb je pozemek určený. Tuto informaci berte skutečně jako závaznou. Soulad vašeho záměru s územním plánem bude stavební úřad řešit ve stavebním řízení a jakákoliv zásadnější změna územního plánu je velmi zdlouhavá (roky) a nákladná (desetitisíce). Navíc pro určení toho kterého využití je často dobrý důvod a neměli byste chtít stavět své bydlení tam, kde to není dobré pro vaše okolí nebo rozvoj komunity, jejíž součástí se chcete stát.

Jak na to?

Svůj pozemek si najděte v grafické části územního plánu, která vypadá nějak takto. Tady najdete barevně vyznačenou plochu, do které váš pozemek patří, a její kód (např. BV; Z02). Význam barvy dohledáte v legendě, textový kód si najdete v textové části územního plánu – tam se dozvíte také podrobnosti, jako jsou hlavní a přípustné využití pozemku, maximální počet podlaží, případně některá ochranná pásma a podobně.

Regulační plán

Regulační plán je vydaný pro území, kde chce obec přesněji určit, jak bude zastavěné. Typicky jsou to historické části, ucelené bloky ve čtvrtích, ale třeba i nová skupina domů na zelené louce, u které chce obec vytvořit smysluplnou strukturu a vyhnout se nevhodnému “satelitnímu” chaosu.

V regulačním plánu tak mohou být závazná pravidla pro přesné umístění domu, jeho výšku, tvar a sklon střechy a podobně. Tato pravidla sice mohou být velmi omezující pro stavebníka, na druhou stranu pak taková ulice lépe funguje i vypadá a tudíž se v ní lépe žije a nemovitosti mohou mít i větší hodnotu. A to za takové omezení stojí, nemyslíte?

V dalším díle se podíváme na omezení, která mohou vzniknout okolními domy, vedením sítí a podobně.

Chcete poradit s výběrem konkrétního pozemku pro vaši stavbu? Domluvte si konzultaci – rádi to s vámi probereme.